powrót do strony głównejNajlepiej do uprawy nadają się wikliny: - do celów plecionkarskich: amerykanka, konopianka, migdałowa i purpurowa. - do celów energetycznych szybko rosnące klony konopianki salix sp.

Lokalizacja plantacji


Plantacje możemy zakładać na nieużytkach III, IV i V klasy. teren nie może być zabagniony a także o stoku całkowicie południowym. Plantację należy przygotować już jesienią /najlepiej w sierpniu nieużytek przeznaczony na plantację trzeba spryskać randapem aby zniszczyć wieloletnie chwasty. Przed zima wykonujemy głęboką orkę. Przed założeniem plantacji sprawdzamy pH gleby i powinno ono wynosić od 5,5 do 6,5 Praktycznie nie ma potrzeby nawożenia jednak nie zaszkodzi pewne zasilenie i tu zaleca się w stosunku do 1 ha: 20 kg N, 18 kg P205 i 20 kg K20.
Zakładanie plantacji


Do sadzenia przygotowujemy zrzezy o długości ok. 20 : 25 cm mających grubość nie mniejszą jak grubość ołówka /mogą być grubsze /Wiklinę najlepiej sadzić wczesną wiosną przed puszczeniem miazgi /Przed sadzeniem dobrze jest sadzonki przez noc namoczyć w wodzie. Na polu znacznikiem ustalamy rzędy w odległości 40 cm dla wikliny koszykarskiej, 60 cm dla wikliny energetycznej. Odległość między sadzonkami w rzędach powinna wynosić ok. 12,5 cm a dla energetycznej 20 cm. Sadzonki wciskamy głęboko tak żeby na wierzchu pozostawało ok 4 : 5 cm. Najlepiej jak sadzą dwie osoby, jedna robi szpikulcem dziurę, a druga wpycha w nią sadzonkę o dociska ziemię.
Pielęgnacja plantacji


Pierwszego roku powinniśmy zadbać o jej czystość .Przy małej plantacji robimy to ręcznie motyką, pilnujemy jednak aby nie naruszać sadzonek /pierwszo roczny system korzeniowy jest bardzo delikatny /Przy dużych plantacjach tuż po posadzeniu wikliny należy plantację spryskać herbicydami a w późniejszym terminie przynajmniej dwukrotnie za pomocą pielnika dokonać odchwaszczenia następnych latach dobrze ukorzeniona wiklina sama sobie radzi z chwastami. Rosnącą wiklinę trzeba obserwować i dokonywać oprysków przeciwko chorobom i szkodnikom. Szczególnie groźne są: zgorzel, a ze szkodników: pienik i krytoryjek.
Doractwo rolnicze


Wszelką pomoc dotyczącą nawożenia pielęgnacji i ochrony plantacji powinien dostarczyć miejscowy oddział Ośrodka Doradztwa Rolniczego który znajduje się w każdej gminie.
Pozyskiwanie wikliny


Wiklinę ścinamy po opadnięciu liści /zatrzymaniu wegetacji/ aż do wczesnej wiosny jednak przed ruszeniem wegetacji, czynimy to ręcznie nożem sierpakiem lub odpowiednio przygotowaną kosiarką. Najkorzystniej jest ścinać wiklinę tuż przed zbytem nie traci się wagi na tzw. "oszuszkę"Po ścięciu wiklinę należy powiązać ją we wiązki i ustawić na polu w pozycji stojącej.
Koszty i zyski


Cena jednej sadzonki kształtuje się w zależności od roku od 0,02 do 0,04 zł na 1 ha potrzeba około 200 000 sadzonek. Z 1 ha można uzyskać od 12 do 15 t wikliny zielonej świeżej cena 1 t wikliny nieposortowanej możemy uzyskać od 300 do 450 zł. Cena wikliny posortowanej jest wyższa o około 50 do 60 zł na tonie. Najkorzystniej jest jednak wiklinę uszlachetnić gdyż tona takiej /okorowanej /wynosi do 5000 zł za tonę, a z ha można uzyskać po okorowanie nawet 4 do 5 ton wikliny. Ale to już osobny temat.
Przy tym opracowaniu korzystałem z materiału opracowanego przez Uniwersytet Warmińsko Mazurski, a także z własnych doświadczeń.
Wzdów 06. Marzec 2002r      Zdzisław Kwasek
⇧ Do góry

Zdzisław Kwasek © Copyright 2002
shengjk@tlen.pl
Pomógł Pajączek